Najlepsza z 500 innowacji społecznych w Generatorze Innowacji. Sieci Wsparcia 2
Innowacja „Psychoseksualność osób starszych” to podręcznik o zdrowiu seksualnym oraz potrzebach seniorek i seniorów. Powstała z myślą o instytucjach opiekuńczych, opiekunach i opiekunkach formalnych i nieformalnych, żeby pomóc im rozumieć i wspierać seksualność osób starszych.
Uświadomiłam sobie, że najpierw trzeba pokonać własną barierę wstydu, by rozmawiać o tym z innymi.
Opiekunka osoby starszej
Fajnie, że pokonaliśmy temat tabu i rozmawialiśmy o seksualności w naszym Domu.
Nie można udawać, że seniorzy nie mają potrzeb w sferze miłości. Oni często chcą o tym rozmawiać, ale to trudne dla personelu.
Opiekun osoby starszej
Każdy z nas potrzebuje miłości, dotyku, ale wstyd o tym mówić.
Uczestniczka warsztatów
Miło się słucha, że na starość ciało jest piękne.
Uczestniczka warsztatów
Wreszcie ktoś z nami rozmawia na te tematy.
Uczestnik warsztatów
Pocałunek jest ważny. Przytulenie jest ważne. My się ściskamy, przytulamy. To jest normalne.
Uczestniczka warsztatów
Są seniorzy, którzy w wieku lat osiemdziesięciu myślą o seksie i to nawet intensywnie.
Uczestnik warsztatów
Autorki innowacji
Maja Wencierska
Seksuolożka, psycholożka jest psycholożką, terapeutką ACT, nauczycielka akademicka i biegła sądową w dziedzinie psychologii.Prowadzi warsztaty i praktykę psychologiczną, wspierającą dzieci, młodzież, dorosłych i osoby LGBT+ w sytuacjach kryzysowych, w zakresie radzenia sobie z trudnymi emocjami czy doskonalenia kompetencji osobistych, zawodowych oraz wychowawczych.
Kamila Pszenna
Założycielka i prezeska Stowarzyszenia Centrum Inicjatyw Edukacyjno-Społecznych. Od ponad 10 lat działa na rzecz osób w wieku emerytalnym animując, aktywizując oraz integrując środowiska senioralne, inicjatorka i koordynatorka projektów na rzecz osób w wieku senioralnym, realizowanych przez Stowarzyszenie CIES.
Projekt nr POWR.04.01.00-00-I104/19 pn. GENERATOR INNOWACJI, SIECI WSPARCIA 2 realizowany jest przez partnerstwo PCG Polska Sp. z o.o. i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” we współpracy z Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach Działania 4.1 Innowacje społeczne Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.